Раніше Nikopolnews повідомляв про те, бізнесмен з Нікополя купив за майже мільярд державне підприємство «Електронмаш». Нещодавно він підтвердив свій намір стати власником проблемного заводу, всупереч припущенням експертів, що його участь в аукціоні було фіктивною, а компанія – підставна. Кілька днів тому переможець торгів підписав протокол аукціону.
Цю операцію називають скандальною і «темною». Занадто багато питань у фахівців викликає і сама компанія зі сміховинними статутним капіталом, і раптова зміна її власника. Адже нікополець, що купив «Електронмаш», став власником компанії-покупця за 2 тижні до аукціону
Ось що пишуть про цю ситуацію «Економічні новини»:
“12 листопада відбувся онлайн-аукціон з приватизації державного підприємства «Електронмаш». Торги проводилися в системі «Prozorro.Продажу». В ході онлайн-аукціону ціна на завод «Електронмаш» зросла в 14,5 разsd – і підприємство за 970 млн гривень купило ТОВ «Лортен Груп» зі статутним капіталом у розмірі 100 гривень.
За даними Prozorro, аукціон складався з трьох раундів і на старті у ньому взяли участь 22 компанії. У фінал вийшли ТОВ «Стрім Капітал» і ТОВ «Лортен Груп». Перемогло ТОВ «Лотен Груп» з відривом в 1 копійку, купивши «Електронмаш» за 970 млн гривень, що вище стартової ціни в 14,5 раз – 66,7 млн гривень, тобто балансової вартості, за якою підприємство було виставлено на приватизаційний аукціон.
Тепер переможець повинен погасити борги “Електронмашу” (924,5 млн гривень) і прострочену кредиторську заборгованість (11,9 млн гривень, з яких 5,4 млн гривень по зарплаті і 3,3 млн гривень податків з зарплати). Протягом півроку новий власник “Електронмашу” не повинен допустити звільнення 139 працівників підприємства, а також утримувати захисні споруди цивільного захисту у готовності до використання за свій рахунок.
Електромаш був створений в 1965 році? завод досяг свого піку розвитку в 1980-х завдяки виготовленню електронно-обчислювальних машин (ЕОМ) – тоді в СРСР було прийнято так називати те, що тепер називають комп’ютерами. Завод розташований в Києві по вул. Кільцева дорога, 4 – недалеко від станції метро Житомирська.
“Електронмаш” випускав перші в країні ЕОМ
З 10 тисяч працівників на підприємстві залишилося 140, а завод обріс боргами і втратив основний вид діяльності. За останні півроку збиток “Електронмашу склав 2,4 млн грн, а в 2020 році — 10,9 млн грн.
Після розвалу Союзу і донині підприємство деградувало, але деякий час продовжувало випускати певну продукцію: прилади живлення бортових електромереж для тролейбусів, трамваїв, вагонів метрополітену та пасажирських вагонів залізниці, побутові лічильники газу, контрольно-касові апарати, електронне обладнання управління вітровими електричними установками. Очевидно, що навіть таке виробництво було б для України аж ніяк не зайвим.
Сьогодні від промислового гіганта залишилися напівпорожні стіни і занедбана територія на околиці Києва.
Завод знаходиться у Києві на Окружній трасі поруч з ТЦ «Променада парк». Він займає понад 13,7 га землі, яка і представляє справжній інтерес для покупців, оскільки на ній можна розгорнути будівництво житла та торговельно-розважальної інфраструктури. Крім того, підприємство має базу відпочинку в Чернігівській області, яка також може представляти певний інтерес з рекреаційної точки зору. Разом з землею на аукціоні була продана нерухомість підприємства, зокрема корпуси заводу, склади, котельні приміщення, їдальня, згадана база відпочинку. Загальна площа будівель і споруд оцінюється в 107 тисяч квадратних метрів.
Чи не найскандальнішим моментом цієї угоди є власне фірма-покупець ТОВ «Лортен Груп». За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ «Лортен Груп» має статутний фонд 100 гривень, вона зареєстрована 4 травня 2018 року для купівлі та продажу нерухомості (основний вид діяльності). Нинішній власник і керівник компанії Олег Пиченевский (Нікополь, Дніпропетровська обл.) отримав ТОВ «Лортен Груп» у власність і управління за два тижні до онлайн-аукціону. До того бенефіціарами ТОВ “Лортен груп” були Ольга Чубенко і Юрій Богомаз, на яких зареєстровані 1160 і 560 компаній, відповідно. У 2020 році ТОВ «Лортен Груп» не отримувало доходу і прибутку, у зв’язку з чим виникає закономірне питання про те, з яких джерел планується сплатити без малого мільярд гривень, за які ця фірма купила підприємство на аукціоні.
Очевидно, що в наявності чергові «Роги і Копита», і за ними ховається реальний покупець, який вважав за краще не світитися.
До речі, саме після цієї угоди згаданий вище глава ФДМУ Дмитро Сенниченко офіційно заявив, що йде з посади. Він був затверджений Радою на цій посади у вересні 2019 року. У медіа пройшла інформація, що однією з причин такого рішення стала приватизація «Більшовика», яка пройшла за меншою ціною, ніж очікувалося, причому на торги прийшли лише три учасника, які, за неофіційною інформацією були всі пов’язані з одніє особою — бізнесменом Василем Хмельницьким. Думається, що до причин звільнення тепер можна додати і не менш скандальну приватизацію «Електронмашу» явно під розпродаж земельних ділянок під комерційну забудову», – вважає автор матеріалу “Економічних новин” Олександр Карпець.
До речі, нещодавно “NikopolNews” писав:
Бізнесмен з Нікополя купив держпідприємство «Електронмаш» за мільярд
«Треба пропрацювати»: міністр енергетики про пільги для власників електроопалення
Компенсація власникам електроопалення: Рада відмовилася виділяти гроші
Запис Нікополець, що придбав «Електронмаш», став власником компанії-покупця за 2 тижні до аукціону спершу з'явиться на NikopolNews.