
У нашій рубриці «Відомі уродженці Нікополя» сьогодні Nikopolnews розповідає про людину на ім’я Сонько Сергій Петрович. Адже саме сьогодні, 14 травня, він святкує свій 70-річний ювілей.
Сергій Петрович Сонько – широко відома у наукових колах України людина. Він автор понад 500 наукових і навчально-методичних праць, серед яких монографії, навчальні посібники з грифом Міністерства освіти і науки України, а також довідники та електронні розробки. Головні сфери наукових інтересів – агроекологія, теоретична екологія, геоінформатика, регіоналістика, глобалістика.
А от у Нікополі, на жаль, далеко не всі знають про свого видатного земляка. Його доля давно пов’язана з іншим містом, але ж саме тут, у Нікополі, він народився і ріс, на цій землі козацької слави, формувалася його особистість…
Сонько Сергій Петрович вже багато років працює в Уманському національному університеті. Він є професором кафедри екології та безпеки життєдіяльності, доктором географічних наук. А ще – він поет і художник.
Ось що розповідають про сьогоднішнього ювіляра колеги з університету:
“Сергій Петрович Сонько – постать, добре знана у вітчизняному науковому середовищі, людина, яка десятиліттями присвячує себе розвитку географічної науки, екології та підготовці нового покоління фахівців. Його науковий шлях розпочався з досліджень у галузі економічної географії, але з часом він зосередився на прикладних аспектах геоекології, агроекології, геоінформатики та регіонального природокористування.
Професор Сонько є автором великої кількості наукових і навчально-методичних праць, серед яких — монографії, посібники, статті у фахових вітчизняних та міжнародних виданнях. Його дослідження мають практичне значення для розробки екологічної політики, оцінки антропогенного навантаження на урбанізовані території, формування екологічної свідомості в суспільстві.
Сергій Петрович активно долучається до міжнародного співробітництва, бере участь у грантових проєктах, виступає на конференціях. Він є ініціатором низки еколого-просвітницьких заходів, присвячених урбаністичній екології та збереженню природної спадщини.
Разом із глибокими науковими здобутками професора вирізняє багатогранність особистості. Це — людина з тонким художнім світосприйняттям. Він пише поезію, створює картини, захоплюється грою на гітарі. Його вірші вирізняються глибоким філософським змістом, природною чуттєвістю та любов’ю до рідного краю. Це справжній приклад гармонійного поєднання науки й мистецтва”
Відомі уродженці Нікополя: Сонько Сергій Петрович – біографія
Народився 14 травня 1955 року у місті Нікополь Дніпропетровської області. Навчався у середній школі №8, після закінчення якої 8 працював токарем та фрезерувальником на Нікопольському заводі будівельних машин ім. Леніна.
У 1973 році закінчив вечірню автошколу ДТСААФ. З 1973 по 1975 р. служив у Радянській Армії спочатку у школі сержантів (Сумгаїт), потім у лінійній частині (Волгоград) на посаді заступника командира взводу автороти у складі бригади ППО.
У грудні 1975 року після закінчення служби вступив на підготовче відділення Харківського державного університету ім. Горького, після закінчення якого у 1976 році був зарахований на 1 курс геолого-географічного факультету на спеціальність «Географія».
У червні 1981 року закінчив навчання в університеті, після чого був прийнятий на роботу у наукову частину Харківського університету інженером-картографом. У грудні цього ж року переведений викладачем на кафедру економічної географії геолого-географічного факультету.
У 1985 році вступив до очної аспірантури Московського державного університету ім. Ломоносова (географічний факультет, кафедра економічної географії СРСР), де під керівництвом доктора географічних наук, професора В.Г. Крючкова працював над кандидатською дисертацією. 27 квітня 1990 року успішно захистив дисертацію «Економіко-географічне дослідження агропромислової інтеграції в зв’язку з вирішенням екологічних проблем Північно-Східної України (Харківська область)» у спеціалізованій вченій раді при Московському університеті.
1988 року повернувся на роботу у Харківський університет на кафедру економічної географії, де працював на посаді асистента до квітня 1991 року.
З квітня 1991 року переїхав на постійне місце проживання у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, де почав працювати у Криворізькій філії Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана (теперішня назва) спочатку на посаді старшого викладача (до 1993 року), потім – на посаді доцента, а з 1999 року по 2008 – зав. кафедри розміщення продуктивних сил і технологій виробництва. Під час роботи на цій посаді підготував до захисту докторську дисертацію «Теоретичні основи формування просторових соціоприродних систем у контексті концепції стійкого розвитку України», яку успішно захистив 26 квітня 2006 року на засіданні спеціалізованої вченої ради при Одеському національному університеті імені І.І. Мечникова (науковий консультант – доктор географічних наук, професор, заслужений діяч науки України, зав. кафедри економічної та соціальної географії Одеського національного університету імені І.І. Мечникова Топчієв Олександр Григорович).
З серпня 2008 року за запрошенням керівництва Уманського державного аграрного університету переїхав у місто Умань Черкаської області, де працює і по сьогодні спочатку на посаді зав. кафедри екології і безпеки життєдіяльності, а з 2009-2010 рр. – на посаді проректора з наукової роботи.
З 2019 року є членом галузевої експертної ради 10 Природничі науки.
Джерело фото і біографічної інформації – Уманський національний університет
Ще новини Нікополя: “Тут зайчисько поряд пробігав”… 14 років по смерті нікопольської журналістки і поетеси Лідії Ковальчук – вірші і спогади
Коментарі закриті.