Нікополь у пресі 1944 року: цікаві факти про життя міста (фото)

Катерина Андрус

Нікополь у пресі 1944 року

Нікополь у пресі 1944 року: У Нікополі збирають кошти для поранених бійців. Виготовляють ложки, виделки та інший посуд. На вулицях міста встановили газетні вітрини. З дна Дніпра підняли катер і дві баржі. На підприємствах міста створюють агіт-бригади для розгортання більшовицької агітації. Перша партію труб марки ПТМЗ і відбудова зруйнованої лікарні…

Nikopolnews знову пропонує поринути у минуле нашого міста. Таку можливість ми маємо завдяки старанням співробітників краєзнавчого музею. На цей раз пропонуємо вашій увазі огляд нікопольської преси, а саме публікацій у газеті «Нікопольська правда» за 1944 рік, підготовлений Світланою П’ятигорець. Він допоможе отримати уявлення, чим і як жив Нікополь одразу після звільнення з німецько-фашистської окупації.

Мітинг на честь звільнення Нікополя – лютий 1944 року

  • Робітники депо станції Нікополь у зверненні до трудящих міста зобов`язалися відпрацювати 50 годин на відновленні міста. На цей заклик відгукнулися всі нікопольські підприємства.
  • У місті розпочали роботу підприємства місцевої промисловості: ремонтно-механічний завод, фабрика індпошиву взуття та одягу, олійниця, миоловарня та ін. На ремонтно-механічному заводі опановано випуск виделок, ложок, хлібних форм, жаровень, умивальників, кструль для потреб населення.
  • Жінки артілі ім. Володарського допомагали пораненим бійцям місцевого шпиталю. Робітниця Ніна Сітаро разом зі своїми подругами зібрали 1400 карбованців, на які закупили харчі для поранених. Інші жінки передали шпиталю посуд, стільці, пошили та вишили бійцям шовкові кисети.
  • Після тридцятимісячної німецької окупації в місті вперше було чути радісний гомін школярів 24 квітня 1944 р. в кінотеатрі відбувся огляд художньої самодіяльності учнів шкіл міста. Чудове враження залишив виступ маленької дівчинки, яка продекламувала вірш «Імена героїв будуть жити вічно».

Нікополь у пресі 1944 року. Стаття в журналі “Огонек”

  • Робітники Нікопольського пункту загозерна звернулися зі скаргою на свого директора т.Козуба, що на їхньому підприємстві не проводиться агітаційно-масова робота. Вони просили відділ пропаганди та агітації МК КП(б)У звернути на це особливу увагу.
  • Обком КП(б)У та облвиконком поклали завдання про заготівлі овочів та фруктів для фронту і населення. За рішенмя міськкому КП(б)У та міськради місто Нікополь повинно вивезти 1404 тони овочів та фруктів, але деякі господарники зривать графіки поставки овочів.
  • Колектив промартілі «Більшовик» узяв зобов`язання випустити у серпні 1944 р. понад 125 букерів, 16 жаток та 650 лудлів у зв`язку з нагородженням товариша Сталіна орденом «Перемога».
  • Внаслідок безперервної зміни директорів на ремонтно-механічному заводі план виконувався на 50%. Якщо в жерстяному цеху за липень 1944 р. повинні були виготовити 320 відер, а виготовили лише 124, хлібних форм не випущено жодної, тоді як за планом намічалося 900. Після призначення нового директора комуніста т.Бєлікова робота покращилася. Після закінчення робочого дня директор особисто перевіряв денне завдання.

Нікополь у пресі 1944 року

  • Трудящі Нікополя в період окупації не мали можливість читати більшовицьку правду. Відділ агітації та пропаганди МК КП(б)У прийняв рішення про встановлення по місту газетних вітрин, щоб городяни могли регулярно читати центральну газету «Правда». На 9 серпня 1944 р. таких вітрин було встановлено 77.
  • Завком профспілки ПТЗ організував піонерський табір, витративши на це 10000 карбованців.
  • Річковики пристані Нікополь підняли з дна річки дві баржі і один мотокатер, які днями будуть пущені в експлуатацію.
  • При міськкомунгоспі відкрилася скульптурно-художня майстерня, яка виготовляє барельєфи, бюсти та різні скульптурно-декротивні вироби.
  • Після виготовлення міста від німецьких окупантів трудящі міста проглянули 37 звукових кінофільмів. Найбільшим успіхом користувалися картини «В ім`я Батьківщини», «Веселка», «Чекай на мене», «Акторка». Кожен з цих фільмів перегглянуло більше 3500 чоловік.

Зруйнований вокзал

  • На черговому засіданні міськвиконкому слухалося питання «Про хід місячника допомоги сім`ям фронтовиків у Нікополі». звітували підприємства Нікополя. Так, анприклад, на олійному заводі видано овочі, паливо, харчі. Сім`ї фронтовика Олійника відремонтовано квартиру. На рибзаводі колектив прийняв рішення – сім`ям фронтовиків відрахувати дводенний заробіток в сумі 3000 крб.
  • 30000 карбованців було зібрано учнями шкіл міста на будівництво бойового літака «Нікопольський школяр». Ініціаторами були учні середньої жіночої школи №6.
  • На 7 листопада 1944 р. в місті відбудовано 20 шкіл, де навчалось 6500 дітей, 3 технікуми, 2 дитячих садки, Палац піонерів, краєзнавчий музей, міська бібліотека та ін.
  • На підприємствах та в організаціях міста створено 28 агітколективів з число агітаторів 232 чоловіка для ведення та розгортання більшовицької агітації.
  • Організований комітет з фізкультури і спорту займався питаннями відродження всях фізкультурних організацій, що існували до гітлеровської окупації. Так, організовано спортивне товариство «Сталь», в якому налічувалося 154 чоловіка, ДСТ «Спартак», де 45 членів товариства. В спорторганізаціях молодь опановувала багнетний бій, ігри у футбол, волейбол.
  • У перші дні звільнення Нікополя від німецьких окупантівбула створена парторганізація міського відділу НКВС, яка налічувала 13 членів та 3 кандидата ВКП(б). Партійна організація працювала над підвищенням ідейно-політичного рівня. Вивчали книгу Сталіна «Про Велику Вітчизняну війну», досягнувши гарних наслідків у засвоєнні усіх важливих історичних документів, продовжили вивчення «Короткого курсу історії ВКП(б)».
  • 25 серпня 1944 року відбулася педагогічна нарада – вперше після 30-місячної окупації. З доповідями виступили Білоус, Лимар, Людомирська, Черкащенко, голова міськради Литвиненко та інші.
  • Відступаючи, німці зруйнували міську лікарню. З перших днів визволення міста розпочали відбудовчу роботу лікарні, створили інфекційне та хірургічне відділення, придбали 100 ліжок. Працівниця лікарні зберегла весь хірургічний інструмент, ліка Макаров зберіг рентгенівський апарат.

Цех НПТЗ

  • 30 грудня 1944 року ввійшло в історію Південнотрубного заводу. Цього дня стани холодної прокатки і холодного волочіння видали першу партію труб марки ПТМЗ.

Мітинг на честь звільнення міста

Будівля, з балкону якої зверталися до учасників мітинга представники влади, зараз виглядає ось так

До речі, нещодавно “NikopolNews” писав:

Ідея для маленької подорожі – Верхньодніпровськ очима туристів із Нікополя (фото)

Фото Нікополя похмурим суботнім днем: «Як почуваєшся, Місто?»

Фото пригорода Никополя в ноябре: Червоногригорьевка

Запис Нікополь у пресі 1944 року: цікаві факти про життя міста (фото) спершу з'явиться на NikopolNews.

Догори