Ханука у Нікополі – це щось новеньке. Донедавна більшість містян і слова такого не чули, а тим паче не брали участь у подібних . Але колись ВСЕ відбувається вперше. І в цьому році вперше у Нікополі масово відзначали популярне і дуже давнє єврейське свято Ханука. На святкуванні, яке відбувалося у сквері Визволення, що в старій частині міста, побував Nikopolnews. Ми зробили багато фото і відео.
Нагадаємо, Ханука – це восьмиденне єврейське зимове свято перемоги святості над нечистотою. В перекладі з івриту слово «ханука» означає «відданість». На честь цього свята щороку в єврейських домівках запалюють ханукальні світильники. Ставлять ханукію (світильники) на найвидніших місцях, щоб усі бачили й пам’ятали про диво. Свічки запалюють протягом 8 днів, щодня додаючи по одній.
У Нікополі семиметрову ханукію встановили у сквері Визволення. Її подарувала місцевій єврейській громаді єврейська громада Дніпра.
У неділю 26 листопада тут мали запалити першу свічку, і потім – щодня по одній. Але «перший млинець» вийшов комом – з технічних причин запалити свічку організаторам тоді так і не вдалося.
Вчора ж, 2 грудня, на п’ятий день Хануки – все склалося добре. Пройшла основна програма свята – і палали вже п’ять свічок. На допомогу людям прийшов підйомний кран.
Ханука у Нікополі: запалювання свічок
Окрім церемонії запалювання свічок на гостей заходу чекала музика у виконанні діджея MC Doctor і невеличкий концерт талановитої нікопольскої співачки Юлії Тю-Су, яка виконала три єврейські пісні на трьох мовах. Створювати неперевершену музичну картинку їй допомагав не менш талановитий саксофоніст.
Юлія Тю-Су – справжній діамант, який прикрасить будь-який концерт (нікопольцям співачка відома як Юлія Суліценко)
Під запальні мелодії танцювали і діти, і дорослі. Це допомагало зігрітися, бо вечір четверга видався досить прохолодним і вітряним.
Запальні танці
Організатори повідомляють, що на свято до скверу визволення прийшли близько 200 людей – і не тільки представники єврейської громади Нікополя.
Серед запрошених учасників були почесні гості з Дніпра і США.
З привітальним словом перед присутніми виступили:
- Олег Фельдман, депутат міськради, виконуючий обов’язки голови Нікопольської міськрайонної єврейської релігійної громади,
- Яков Мільман, равин м. Нікополя,
- Марина Клепова, начальник відділу культури і туризму місьвиконкому Нікополя,
- Рувен Мильман, равина синагоги Золота Роза, представник головного равину Дніпра Ш. Камінецького і Федерації єврейських громад України,
- Ігумен Меркурій, благочинний Нікополя і району Православної Церкви України.
Православна церква України в особі ігумена Меркурія привітала єврейську громаду зі святом
Вони бажали усім людям добра, миру, злагоди, любові, взаєморозуміння і побільше Дива у житті.
Равин Нікополя Яков Мільман розповів мудру притчу про дівчинку, яка, коли її попросили назвати 7 див світу, не могла зупинитися в переліку. Бо і бачити – це диво, і чути – диво, і мати можливість ходити, відчувати запахи, переживати емоції – все це диво. І дуже важливо пам’ятати про це кожну мить, аби бути щасливими і вдячними за все, що ми маємо.
Свято завершилося пригощанням ханукальними пончиками і оригінальним фаєр-шоу.
Святкування вийшло теплим, добрим, веселим. А різноманіття культурних заходів тільки на користь місту,
І тільки один момент вИкликав щирий сум. Ми помітили що деякі нікопольці, вірогідно, прийшли на свято лише заради смаколиків. Про це свідчили голодний блиск в їх очах і старий пошарпаний одяг. Люди стояли і терпляче чекали, коли вже, нарешті, почнуть роздавати пончики. А коли хтось із виступаючих у своїй промові зі сцени сказав, що гроші у житті не головне, з натовпу вигукнули: «А як жити без грошей? За що купувати їжу?».
Так, сьогодні багатьом з нас живеться важко. І справді, гроші – хоч і не головне, але коли немає за що купити їжу – це страшно. Голод у 21 столітті – це страшно.
Закликаємо підтримувати одне одного в ці непрості часи, ділитися з нужденними, допомагати тим, хто потрапив у біду. Дива створювати легко. Можливо навіть просто ваша посмішка і слова підтримки для когось здатні стати дивом. Приєднуємось до побажань, які звучали на святі Ханука: добра, любові, злагоди, миру, толерантності, взаєморозуміння, Людяності нам всім.
А Ханука у Нікополі триває ще три дні:
- 3 грудня: 15:00, в програмі: запалення свічок, розповсюдження брошюр про свято.
- 4 грудня: 17:00, в програмі: запалення свічок, розповсюдження брошюр.
5 грудня: 15:30, в програмі: запалення свічок, розповсюдження брошюр, частування ханукальними пончиками.
Більше фото з відзначення свята Ханука у Нікополі 2 грудня – нижче
Запис Ханука у Нікополі: як вперше відзначали єврейське свято у місті (фото, відео) спершу з'явиться на NikopolNews.