Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

Записи, опубліковані в “Новини України та світу”

Шмигаль: Україна отримає 4,8 млрд доларів від Світового банку

Уряд ухвалив рішення, яке дозволить Україні отримати 4,8 мільярда доларів від Світового банку. Про це заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
За його словами, ці кошти фінансуватимуться США та партнерами. Гроші будуть направлені на соціальні та гуманітарні програми.
Шмигаль нагадав, що з початку повномасштабного вторгнення РФ Україна отримала понад 100 мільярдів доларів зовнішнього фінансування.
Нагадаємо, Україна розраховує отримати транш від Міжнародного валютного фонду в розмірі 1,1 мільярда доларів наприкінці грудня.

Польські фермери планують заблокувати пункт пропуску з Україною

За попередньою інформацією польської сторони, місцеві фермери планують розпочати страйк перед пунктом пропуску "Медика – Шегині" 23 листопада з 9:00 години за київським часом. Про це йдеться у повідомленні Державної митної служби України.
Польські митники поінформували про те, що протестувальники мають намір пропускати автобуси й легкові авто в обидва напрямки без змін.
Обмеження стосуватимуться вантажних транспортних засобів:
на вʼїзд в Україну - по 1 вантажівці впродовж години. на виїзд з України - рух вантажівок вагою більше 3,5 т блокується повністю.
Наразі оформлення транспортних засобів здійснюється у звичайному режимі.

Російські обстріли пошкодили чотири важливі підстанції в Україні – МАГАТЕ

Під час російських обстрілів у ніч на 16 листопада та рано вранці 17 листопада було пошкоджено чотири електричні підстанції, які МАГАТЕ визначило як важливі для ядерної безпеки. Про це йдеться у заяві генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі.
"Ситуація навколо української енергосистеми також є предметом занепокоєння у контексті ядерної безпеки на трьох діючих АЕС – Хмельницькій, Рівненській та Південноукраїнській, які потребують стабільного з’єднання з національною енергосистемою як для передачі виробленої електроенергії, так і для отримання зовнішнього енергопостачання для виконання критично важливих функцій ядерної безпеки", - йдеться у заяві.

За словами гендиректор МАГАТЕ, ризики для цих АЕС стали очевидними на минулих вихідних, коли енергетична інфраструктура по всій країні зазнала масштабних російських ударів – "менш ніж через три місяці після того, як військові удари завдали значної шкоди низці електричних підстанцій по всій країні, які МАГАТЕ визначило як важливі для ядерної безпеки".
"Чотири з цих підстанцій та їхні лінії електропередач знову постраждали від обстрілів у ніч на 16 листопада та рано вранці 17 листопада, що змусило діючі українські АЕС знизити потужність в якості запобіжного заходу", - заявив Гроссі.

Він додав, що останніми днями діючі українські АЕС поступово почали відновлювати свої лінії електропередач та збільшувати виробництво електроенергії, але у четвер вранці знову знижували виробництво електроенергії як запобіжний захід, відновивши його згодом.
Водночас у четвер вранці Південноукраїнська АЕС відключилася від двох ліній електропередач 750 кВ для проведення технічного обслуговування, продовжуючи отримувати електроенергію від резервних систем.
"Зростаюча нестабільність енергосистеми викликає все більше занепокоєння з приводу ядерної безпеки, що впливає на всі атомні електростанції", - наголосив гендиректор МАГАТЕ.

Було поінформовано, що перед останніми атаками на енергетичну інфраструктуру України команди Агентства відвідали сім підстанцій у вересні та жовтні, щоб оцінити збитки, завдані серпневими атаками.
"Вони задокументували значні пошкодження на всіх відвіданих підстанціях, дійшовши висновку, що здатність енергосистеми забезпечувати надійне зовнішнє електропостачання українських АЕС значно знизилася. Україна впроваджує ремонтні роботи та додаткові захисні заходи", - повідомив Гроссі.

Він підкреслив важливість дотримання семи основних принципів ядерної та фізичної ядерної безпеки, один з яких передбачає, що на всіх АЕС має бути забезпечене надійне зовнішнє електропостачання.

Гуртові ціни на продукти у жовтні зросли на 15% – Держстат

Гуртові ціни виробників промислової продукції у жовтні 2024 року порівняно з жовтнем минулого року зросли на 24,5%. Ціни в межах України зросли на 26,0%, за межі України – на 11,9%. Про це свідчать дані Держстату.
За даними статистичного відомства, у виробництві харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів ціни зросли на 14,7%, у тому числі в межах України – на 15,0%, за межі України – на 13,5%.
Найбільше зросли ціни на виробництво молочних продуктів – на 21,2%, у т.ч. всередині України – на 20,2% та на виробництво м'яса – на 13,5%, у тому числі всередині України – на 13,8%.
Ціни на виробників цукру впали протягом року на 3,9%, у тому числі всередині України – на 3,0%.

Зростання цін в Україні
Нагадаємо, за даними Держстату, зростання споживчих цін в Україні у жовтні склало 1,8%. Річна інфляція сягнула 9,7%.
Продукти харчування та безалкогольні напої за рік подорожчали на 10,8%.
За даними НБУ, найближчими місяцями інфляційний тиск зберігатиметься через меншу, ніж торік, пропозиції окремих продуктів харчування, розширення сукупного попиту внаслідок значних бюджетних видатків, високих темпів зростання заробітних плат та дефіциту електроенергії під час опалювального сезону.
У НБУ очікують, що вже до кінця року інфляція може перевищити 10%, проте інфляція піде на спад навесні 2025 року, а наприкінці 2025 року становитиме 6,9%.
Оптові ціни виробників продукції переносяться на ціни на прилавках магазинів із лагом у кілька місяців.

Курс валют НБУ на 22 листопада

Курс основних валют, встановлений Національним банком України у п'ятницю, 22 листопада 2024 року
Курс долара порівняно з 21 листопада виріс до рівня 41.2860 за 1 долар.
Курс євро знизився до позначки 43.4659 за 1 євро.
Фунт стерлінгів подешевшав на 7 коп. до 52.1855 за 1 фунт стерлінгів.
Курс швейцарського франка зріс до рівня 46.7512 за 1 швейцарський франк.
Польський злотий подешевшав на 5 коп. до 10.0090 за 1 польський злотий.

Валюта
Повна назва
Курс

USD
Долар
41,286 000

EUR
Євро
43.465 900

GBP
Фунт стерлінгів
52.185 500

CHF
Швейцарський франк
46.751 200

PLN
Польський злотий
10.009 000

Національний банк України встановлює курс з 15.00 до 16.00, курс починає діяти з наступного дня. Також о 12:00 НБУ публікує довідкове значення курсу, яке є орієнтиром чого очікувати о 15:00. У вихідні та святкові дні діють курси останнього робочого дня.
Національний банк продовжує щодня працювати над підтримкою стабільності гривні, проводячи валютні інтервенції, і не допускає значних коливань курсу валют.

Міненерго закликає МАГАТЕ до продовження місій на об’єктах енергетики

Україна повідомила Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) про наслідки нещодавньої масштабної атаки Росії. Серед іншого окупанти били по підстанціях, які є критично важливими для видачі потужності атомними блоками. З посиланням на заяву Міністерства енергетики України.
Міністр енергетики Герман Галущенко обговорив у Відні з генеральним директором Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаелем Гроссі необхідність продовження місій Агентства на всіх підстанціях, від яких залежить безпечна робота українських АЕС.
Міністр зокрема повідомив гендиректора МАГАТЕ про наслідки нещодавньої масштабної атаки Росії, ціллю якої, зокрема, були підстанції, які є критично важливими для видачі потужності атомними блоками.

"Попри раніше проведені місії МАГАТЕ і фіксацію експертами важливості функціонування підстанцій як гарантії ядерної та радіаційної безпеки атомних станцій в Україні, атаки лише посилюються. Ми повинні продовжувати моніторинг, щоб задокументувати наслідки цієї атаки й задля того, щоб уникнути таких атак у майбутньому", - зазначив Галущенко.

Натомість Гроссі запевнив, що Агентство готове найближчим часом організувати відповідні місії.
Сторони також обговорили ситуацію на окупованій Запорізькій АЕС, яка сьогодні ранком знову опинилася на межі блекауту через ворожий обстріл.
Зокрема Галущенко наголосив на необхідності негайного виконання резолюції МАГАТЕ про повернення Україні контролю над станцією.
Нагадаємо, що сьогодні, 21 листопада, через російський обстріл Запорізька АЕС вдруге за тиждень опинилась на межі блекауту.
До цього, ЗАЕС була на межі блекауту буквально 16 листопада.

Україна отримає від Норвегії майже €43 млн на розвиток оборонки

Міністр оборони Норвегії Бйорн Арільд Ґрам у четвер оголосив про виділення Україні 500 мільйонів норвезьких крон (майже 43 мільйони євро) на розвиток її оборонної промисловості. Про це йдеться у пресрелізі на сайті норвезького уряду.
«Це фінансування буде спрямоване на оборонну промисловість України, щоб пришвидшити виробництво зброї та військової техніки», – сказав Ґрам під час зустрічі міністрів оборони Північних країн у Копенгагені, присвяченої російсько-українській війні та потребам України у підтримці.

Глава норвезького оборонного відомства зазначив, що Норвегія робить внесок із власних запасів і закуповує продукцію вітчизняної промисловості, однак цього недостатньо.

«Ми повинні посилити спроможність України виробляти більше, і ця підтримка допоможе цього досягти», – підкреслив він.

Як відомо, Данія у співпраці із Україною розробила модель фінансування закупівель безпосередньо в української оборонної промисловості. Також запроваджено процеси моніторингу та забезпечення підзвітності проєктів.
Ґрам пояснив, що внесок Норвегії у розмірі 500 мільйонів норвезьких крон буде частиною цієї домовленості, що дозволить норвезьким коштам негайно вплинути на ситуацію в Україні.

Енергетики оновили графіки відключень світла на п’ятницю

У п’ятницю 22 листопада енергетики застосовуватимуть графіки відключення світла з 6:00 до 22:00. З посиланням на пресслужбу НЕК "Укренерго".
Зазначається, що час застосування і обсяг обмежень будуть такими:
6:00 – 7:00 — одна черга відключень 7:00 – 18:00 — дві черги відключень 18:00 – 22:00 — одна черга відключень

Причина тимчасового запровадження обмежень — пошкодження енергообʼєктів під час масованої ракетно-дронової атаки 17 листопада.
В повідомленні нагадують, що протягом доби — обсяг застосування обмежень може бути змінений. Про це можна дізнатись на сайті чи офіційних сторінках свого обленерго.
У "Укренерго" просять не вмикати кілька потужних приладів одночасно, коли світло з’являється за графіком.

США запровадили санкції проти російського “Газпромбанку”

США запровадили санкції проти Газпромбанку, одного з небагатьох великих російських кредиторів, який ще не потрапив до чорного списку, з метою обмежити можливості Кремля фінансувати свої військові зусилля. Про це пише Financial Times.
Оголошений у четвер список фактично виключає державний "Газпромбанк", основний канал для російських платежів за енергоносії, та його шість міжнародних дочірніх компаній з глобальної фінансової системи.
За даними США, Росія використовувала "Газпромбанк" як канал для закупівлі військової техніки для війни в Україні, а також для виплат солдатам і компенсацій сім'ям загиблих у бойових діях.

Велика Британія та Канада запровадили санкції проти "Газпромбанку" в перші тижні війни у 2022 році.
Раніше США уникали наслідувати цей приклад, головним чином для того, щоб європейські країни могли продовжувати платити за постачання російського газу.
Санкції США закриють одне з небагатьох вікон, що залишилися в Росії для міжнародних банківських операцій, заборонивши Газпромбанку здійснювати операції в доларах.
США також запровадили санкції проти понад 50 невеликих російських банків і 40 реєстраторів цінних паперів, а також 15 технократів

Кувейт витратить понад $30 млрд на нарощування видобутку нафти

Кувейтська нафтова корпорація (KPC) планує витратити близько 10 млрд динарів (33 млрд доларів) протягом п'яти років на нарощування потужностей з видобутку нафти, роблячи ставку на стійкий попит на десятиліття вперед. Про це пише Bloomberg.
Витрати KPC є частиною інвестиційної програми вартістю 20 мільярдів динарів, яка розпочалася у квітні і охоплює всі сфери - від розвідки та видобутку до нафтохімії. Підрозділ розвідки та видобутку державної компанії має на меті досягти потужності у 3,2 мільйона барелів на день наступного року, а до 2035 року - 4 мільйони барелів на день.

Кувейтський прогноз щодо попиту перегукується з думкою низки інших виробників і трейдерів, таких як TotalEnergies SE і Vitol Group. Проте Міжнародне енергетичне агентство, радник ключових країн-споживачів, заявило, що використання нафти припинить зростати до 2030 року, оскільки перехід на електромобілі та відновлювані джерела енергії набирає обертів.
Кувейт вже входить до десятки найбільших світових виробників, видобуваючи трохи менше 2,5 млн барелів на день. Це випереджає інших членів ОПЕК - Нігерію та Лівію.
Потенційною перешкодою для розширення видобутку є її квота в рамках ОПЕК+, яка становить близько 2,4 мільйона барелів на день. Група має розпочати серію щомісячних збільшень видобутку на початку наступного року, але вони будуть скромними.